Hakkında

Selamlar, ismim Harun.

Lisans eğitimimi Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik bölümünde tamamladım. Son yıl aynı zamanda 1 yıl finans sektöründe çalıştıktan sonra okuldan mezun olmamla beraber bu sektördeki işimden de ayrıldım. Finans verisi ile çalışırken bu işi sevdiğimi farkettim ve sadece finans verisiyle sınırlı kalmamam gerektiğini düşündüm. İstatistikten mezun olmanın da getirdiği ekol ile beraber veri sektörüne girişim gerçekleşmiş oldu.

Mezun olduktan ve işimden ayrıldıktan sonra veriye dair araştırmalar yaptım. Bu araştırmalar beni İş Zekası, Veri Bilimi gibi alanlarla tanıştırdı. Bunlar hakkında daha çok bilgi topladım ve içimde olmam gereken sektörün veri olduğuna bir kez daha emin oldum. Hedefimi net olarak belirledikten sonra, veri bilimi üzerine eğitimler alarak kendimi geliştirme çabalarına başladım ve bu çok şey öğrenmemi sağladı. Daha sonra veritabanları, veri analizi ve raporlama üzerine 5.5 ay süren uzun süreli bir eğitim aldım. Bunun ardından iş hayatına girdim ve 1 yıl 2 ay boyunca “i2i Systems” firmasında İş Zekası Danışmanı olarak çalıştım. Buradayken aynı zamanda veri bilimi ile alakalı çalışmalarımı da sürdürüyordum. Bu süre zarfının sonunda oradaki işimden ayrıldım ve şimdi “AgilOne” şirketinde veri mühendisi olarak görev yapıyorum. Burada da büyük veri üzerinde çalışmalarımı sürdürüyorum.

Veri sektörüne gönül vermiş biri olarak bu konudaki Türkçe kaynak eksikliğinin farkındayım ve bu problemin çözümü için elimi ben de taşın altına koymaya karar verdim. Bu sitede paylaşacağım teknik yazılarla hem bilgimi ve tecrübemi aktarmak, hem de Türkçe kaynak eksikliğine bir nebze olsun katkıda bulunmak amacındayım.